Sparta Kraków w końcu zdobyła Puchar Ligi!

Puchar Ligi po raz pierwszy w historii padł łupem Sparty Kraków, która najpierw w półfinale wypunktowała ISTS, a w finale bezwzględnie wykorzystała błędy Krakowiaka, który bronił Pucharu. Największym przegranym Final Four były Czyste Buty, które w półfinale uległy Krakowiakowi, a w meczu o trzecie miejsce dały doprowadzić do karnych i pokonać się ISTS, mimo, że na 5 minut przed końcem prowadziły trzema bramkami.

Półfinały

Sparta Kraków – ISTS 5:3 (2:1)

(Kaczmarczyk 2, Grabiec, Filo, Bukowicki – M. Zaczyk 2, Jakub Kosek II)

Sparta Kraków: M. Mroczek – Kaczmarczyk, Grabiec, Gruchała, Bukowicki, Filo, Bąk, Szczepański

ISTS: Szala – Jakub Kosek II, Grzegorzek, Bobrowski, Koper, Górowski, M. Zaczyk, L. Zaczyk

Mecz stał na bardzo wysokim poziomie i ciężko było się zorientować, kto jest brązowym medalistą w Dywizji A, a kto w Dywizji B. Na pierwszą bramkę czekaliśmy do 12 minuty gdy strzał Gruchały dobił Kaczmarczyk. Kilka sekund później ten sam gracz wykorzystał błąd Szali i było 2:0. ISTS nie poddało się i jeszcze przed przerwą strzeliło kontaktową bramkę za sprawą M. Zaczyka. Gdy w powietrzu wisiał remis strzeleckim instynktem popisał się Bukowicki. W 28 minucie Jakub Kosek II dał znów kontaktową bramkę gościom, ale Sparta po golu Grabca w 32 minucie prowadziła 4:2. Zespół z Dywizji B postawił wszystko na jedną kartkę i M. Zaczyk doprowadził do stanu 4:3 w 36 minucie. Sparta nie popełniła jednak już błędu i dorzucając piąte trafienie awansowała do finału Pucharu Ligi po raz drugi w historii.

Krakowiak – Czyste Buty 4:2 (3:0)

(Porębski 2, Gajewski 2 – K. Łęcki, M. Kluza)

Żółte kartki: P. Gibas i D. Łęcki (Czyste Buty)

Krakowiak: Gicala – D. Zając, Kociński, Porębski, Gajewski, Kita, Janus

Czyste Buty: P. Gibas – Jakub Kosek I, D. Łęcki, Bułka, M. Kluza, Sz. Kluza, Gruszecki, K. Łęcki

Mecze obu drużyn  w Dywizji A stały na wysokim poziomie i nie sposób było odmówić im dramaturgii. Tym razem było trochę inaczej. Już w 2 minucie P. Gibas sprokurował rzut karny, który zamienił na bramkę Gajewski. Goście jeszcze się nie otrząsnęli po stracie gola, a bramkarz Czystych Butów został pokonany po raz drugi – tym razem przez Porębskiego. Niebiescy w żołnierskich słowach wytłumaczyli sobie co jest nie tak i gra zaczęła od razu się kleić. Jednakże zepchnięci do obrony Obrońcy Pucharu bardzo rozsądnie się bronili, a po kontrze w 20 minucie Porębski podwyższył wynik. Czyste Buty nie zraziły się tym i w drugiej połowie systematycznie zyskiwał teren i bramki. Najpierw Gicalę pokonał K. Łęcki w 22 minucie, a bramkę kontaktową zdobył M. Kluza na cztery minuty przed końcem. Czyste Buty postawiły wszystko na jedną kartę dążąc do remisu i rzutów karnych. Gicala pozostał jednak niepokonany, a Gajewski w ostatniej minucie ustalił wynik meczu.

Mecz o 3. miejsce

Czyste Buty – ISTS 7:7 (4:3) karne 1:2

(M. Kluza 4, K. Łęcki 2, Cebula – L. Zaczyk 6, Koper)

Karne: 0-0 Górowski (P. Gibas obronił), 0-0 K. Łęcki (Szala obronił), 0-1 L. Zaczyk, 0-1 M. Kluza (Szala obronił), 0-1 Koper (P. Gibas obronił), 1-1 Cebula, 1-2 Jakub Kosek II, 1-2 K. Łęcki (Szala obronił)

Żółte kartki: K. Łęcki i Jakub Kosek I (Czyste Buty) oraz M. Zaczyk (ISTS)

Czerwona kartka: Jakub Kosek I (Czyste Buty, 40. minuta – za drugą żółtą)

Oprócz tego, że mecz był starciem o 3. miejsce, to był to pierwsze w historii spotkanie graczy o takim samym imieniu i nazwisku – naprzeciw siebie stanęli Jakub Kosek I i Jakub Kosek II. Ponadto był to również pojedynek dwóch wyśmienitych graczy występujących z numerem 9 – Leszka Zaczyka i Konrada Łęckiego. Mecz otworzył mocnym strzałem w 2 minucie. L. Zaczyk. K. Łęcki i M. Kluza potrzebowali aż 10 minut by zdobyć po golu i Czyste Buty prowadziły 2:1. Z prowadzenia Czyste Buty cieszyły się raptem 40 sekund gdy wyrównał Koper. Czyste Buty grały co raz lepiej i po golach M. Kluzy i Cebuli zrobiło się 4:2. Niepotrzebne rozluźnienie skończyło się kontaktową bramką L. Zaczyka. W 26 minucie M. Kluza zdobył kolejną bramkę i znów Czyste Buty prowadziły dwiema bramkami. Gracze obu ekip nie przebierali w środkach, a w 28 minucie kolejną bramkę zdobył L.Zaczyk. Czyste Buty stłamsiły rywala i po golach M. Kluzy i K. Łęckiego było już 7:4 w 31 minucie i wydawało się, że jest po meczu. Ponadto Cebula chybił w doskonałej sytuacji i niedobity rywal przeszedł do ofensywy. Piątego gola dla ISTS zdobył oczywiście L. Zaczyk w 33 minucie, a w końcówce dwa razy (!) pokonał P. Gibasa piętką i mieliśmy remis. Na 30 sekund przed końcem z boiska został wyrzucony za drugą żółtą kartkę Jakub Kosek I, ale paradoksalnie skorzystały na tym Czyste Buty – wyśmienitą sytuację miał K. Łęcki, ale nie trafił w bramkę. W rzutach karnych popis dali bramkarze broniąc 5 z 8 rzutów karnych, ale ostatecznie lepiej egzekwowali je zawodnicy z Dywizji B i to Oni odbiorą Puchar za trzecie miejsce.

Finał

Sparta Kraków – Krakowiak 6:2 (3:0)

(Grabiec 2, Bąk 2, Szczepański, Bukowicki – Porębski, Gajewski)

Żółta kartka: Gajewski (Krakowiak)

Sparta Kraków: M. Mroczek – Bukowicki, Gruchała, Filo, Kaczmarczyk, Grabiec, Bąk, Szczepański

Krakowiak przystępował do meczu jako obrońca trofeum, a Sparta dotychczas w finale grała dwukrotnie i dwukrotnie przegrała (4,5 roku temu z eNHą po karnych i 3 lata temu z Salosem Piast). Obrońcy trofeum przystąpili do meczu dość rozkojarzeni. Dwa błędy skończyły się golami Szczepańskiego i Bukowickiego i wynikiem 2:0 w 7 minucie. W 18 minucie na 3:0 podwyższył Grabiec i dopiero w 27 minucie Porębski otworzył konto bramkowe Krakowiaka. Sparta dwoma golami pokazała, że był to wypadek przy pracy i w 30 minucie było 5:1. Co ciekawe w poprzednim finale Krakowiak też przegrywał 5:1, a mimo to zdobył trofeum. Wycofanie bramkarza przyniosło skutek w postaci bramki Gajewskiego, ale Sparta nie chciała podzielić losu SA-Dzików i dobiła Krakowiaka bramką Grabca w 38 minucie. Sparta tym samym po raz pierwszy zdobyła Puchar Ligi, a Adam Bąk został pierwszym graczem w historii, który zdobył to trofeum w barwach dwóch drużyn i pierwszym, który wygrał Puchar Ligi cztery razy.